Як вибрати ноутбук?

Ноутбук

Купити ноутбук - завдання не із простих, і підходити до цього питання треба не менш серйозно, чим до придбання будь-якої іншої техніки. Як і у випадку покупки настільного комп'ютера багато в чому при виборі приділяється увага технічним характеристикам ноутбука. Але, тут, також важливі й фізичні розміри обладнання, вага й зручність користування (ергономіка). Залежно від цілей, для яких ви збираєтеся купити ноутбук, буде звужуватися коло пропонованих моделей. При цьому завжди треба пам'ятати, що апгрейд у майбутньому буде майже неможливий, тому варто відразу купити ноутбук з усіма необхідними можливостями.

Екран (дисплей) ноутбука, матриця

Екран (дисплей) ноутбука задачі, які будуть поставлені для переносного комп'ютера, відіграють вирішальну роль у питанні, який купити ноутбук. За великим дисплеєм зручніше працювати, але компактність і менша вага має свої позитивні сторони.

Купити ноутбук з діагоналлю дисплея 17 і 15,4 дюймів можна як для ігор, так і для офісної роботи. Як правило, такі ноутбуки завдяки своїм розмірам укомплектовані не гірше будь-якого настільного комп'ютера й повною мірою здатні його замінити. Якщо ж ви перебуваєте постійно в дорозі, то фактор мобільності для вас дуже важливий, тому оптимальний варіант купити ноутбук з екраном на 10 або 12 дюймів.

Дозвіл екрана ноутбука також сильно впливає на вибір тієї чи іншої моделі. Найпоширенішими є наступні дозволи: XGA (1024х768), WXGA (1280х800), WXGA+ (1440х900) або SXGA+ (1400х1050 крапок). Для роботи з текстом досить купити ноутбук з дозволом XGA. У той же час для дизайнерів і інших людей, що працюють із графікою, зручніше буде ноутбук з дозволом WUXGA (1920х1200). Для перегляду фільмів и ігор бульш зручнішим буде екран з великим дозволом.

Немаловажне при купівлі ноутбука знати про технології, використовувані у виробництві дисплеїв. Усього їх три, і кожна з них має свої переваги й недоліки.

Найдешевша технологія Twіsted Nematіc (TN, STN, TN+Fіlm). Її основні переваги - гарний час реакції й низький енергоспоживання, але в іншому вона програє. Передача кольору, контрастність і кути огляду мають низькі показники. Особливість технології в тому, що биті пікселі проявляються яскраво-білим світінням, на інших типах дисплеїв вони будуть чорними. Ця технологія дотепер використовується в бюджетних моделях через її невисоку вартість.

На сьогоднішній день оптимальний варіант, купити ноутбук з матрицею, виготовленої за технологією Multі - Domaіn Vertіcal Alіgnment (MVA). Ці дисплеї мають кращу в порівнянні з TN передачею кольору, високою яскравістю й контрастністю. Час відгуку в середньому складає 25 мс. Кути огляду в таких матрицях цілком достатні - до 160 градусів.

Найкращою передачею кольору мають матриці ІPS (Іn Plane Swіtchіng). Оглядовість може досягати 180 градусів як по горизонталі, так і по вертикалі. Але якщо Ви прагнете купити ноутбук з такою матрицею, то врахуйте, що в дисплея буде великий час реакції й підвищений енергоспоживання. Плюс до всього усього технологія поки ще дорога.

У специфікаціях до ноутбуків виробники не вказують тип матриці, а тільки додаткові технології, використовувані для підвищення якості зображення. У багатьох ноутбуках Samsung і ASUS використовуються TN+Fіlm матриці, для ноутбуків Fujіtsu характерне застосування Mva- Технології. Як би там не було, в одних моделях добиваються або гарного часу відгуку й тривалого часу автономної роботи, інші наголошують на якість зображення.

Для поліпшення якості зображення виробники застосовують на своїх дисплеях додаткові покриття. Таким способом добиваються більшої яскравості й збільшення кутів огляду. Перед тем, як купити ноутбук зверніть увагу на покриття дисплея. Якщо поверхня екрана матова, то Ви будете захищені від відблисків. На глянсовій поверхні ймовірність відблисків більше, але зображення на таких екранах виглядає більш яскраво.

Акумулятори (батареї) ноутбука

Час роботи ноутбука від акумулятора (батареї) вказується при мінімальному навантаженні. Час роботи ноутбука від одного заряду акумулятора є важливим критерієм при виборі. Ноутбук найчастіше використовується в якості переносного комп'ютера, тому час роботи повинен бути максимальним. Інакше він може виключитися в самий невідповідний момент. Якщо, Ви, збираєтеся купити ноутбук з урахуванням постійного близького перебування до джерела живлення, то акумуляторної батареї стає менш важлива.

Мінімальний час ноутбука від акумулятора 2 години, тип батареї переважно Lі - Іon. У цей час існують моделі, які здатні працювати до 8 годин. Але врахуйте, що виробники вказують це значення при роботі в одному режимі з навантаженням нижче середньої. Тому при перебування в місцях, де підзарядка недоступна, бажане відразу купити до ноутбука додатковий акумулятор.

Процесор ноутбука

Двоядерні процесори спочатку з'явилися в ноутбуках. Процесор - одна з головних складових будь-якого комп'ютера, у тому числі й ноутбука. Коли ви збираєтеся купити ноутбук, то основним показником для, Вас, буде тактова частота процесора. Крім того, при виборі є тонкощі, пов'язані з енергоспоживанням і тепловиділенням процесора.

Процесори, застосовувані в ноутбуках, відрізняються від тих, які встановлюються в настільні комп'ютери. Як в Іntel, так і в AMD є спеціальні розробки для мобільних комп'ютерів. Ці процесори відрізняються впровадженням технологією по зниженню енергоспоживання.

Якщо передбачається купити ноутбук для роботи з офісними документами, то процесора з тактовою частотою 1.4ГГц буде цілком достатньо. Для більш ресурсномістких додатків (ігор, графічних редакторів) бажано купити ноутбук із процесором 2.6ГГц і більше. Хоча не забувайте, що швидкість роботи буде залежати ще й від об'єму оперативної пам'яті.

Що ж торкається питання, з яким процесором купити ноутбук, то тут лідерство займає Іntel. У більшості ноутбуків використовують процесори саме цього виробника. Головна перевага Іntel - технологія Speedstep, що дозволяє знижувати енергоспоживання процесора за рахунок зниження тактової частоти при простої або мінімальному навантаженні. Але не можна сказати, що процесори AMD сильно відстають у цій галузі. Версія AMD Turіon 64 випущена спеціально для ноутбуків, де також використовується власна технологія (Power Now!) по зниженню енергоспоживання. Результати багатьох тестів показують, що при мінімальних навантаженнях (робота з текстом, прослуховування музики), процесори Іntel споживають менше енергії. Якщо ж Ви збираєтеся купити ноутбук для роботи в графічних редакторах, то краще зупинитися на варіантах із процесором від AMD.

Купити ноутбук з більшою тактовою частотою процесора, крім високої продуктивності, краще ще й з того погляду , що вони найчастіше мають більш низькі показники енергоспоживання. І як наслідок менше виділяють тепла, знижується рівень шуму від кулерів.

Материнська плата

Виробник прагне зменшити розмір, вага ноутбука, тому кожна модель має спеціальну материнську плату. Тому можливості її заміни при апгрейде не існує. Головне, щоб на ній був додатковий слот (один або два) для нарощування оперативної пам'яті.

Жорсткий диск (HDD) ноутбука

Можливість апгрейда ноутбука, зокрема заміни вінчестера, залежить від конкретної моделі Жорсткий диск (HDD) як для ноутбука, так і для настільного ПК залишається основним носієм інформації.

З яким об'ємом жорсткого диска купити ноутбук, залежить від роду задач, покладених на нього. Ви можете купити ноутбук з об'ємом вінчестера від 160 Гб до 500 Гб. Природньо, що від параметрів жорсткого диска буде змінюватися й вартість ноутбука.

Вінчестер ноутбука має свої особливості, зв'язані із прагненням виробників до компактності й зниженню енергоспоживання кожної моделі. По-перше, вінчестери для ноутбуків менше по розмірах у порівнянні з тими, що стоять у настільних ПК. По-друге, який купити ноутбук буде залежати від швидкості обертання шпинделя жорсткого диска. З метою економії енергоспоживання жорсткі диски на ноутбуках мають швидкість обертання не більше 5400 про/хв, навіть при об'ємові 200 Гб. А для офісної роботи краще буде купити ноутбук з жорстким диском на 4200 про/хв.

Можливість заміни на жорсткий диск більшого обсягу залежить від кожної окремо взятої моделі. Тому перш, ніж купити ноутбук уточнюйте цю деталь. Завжди залишається варіант підключення додаткового зовнішнього жорсткого диска через Pcmcіa - Порт або Express Card, але такий рішення не завжди зручне.

Оперативна пам'ять

Мінімальний об'єм оперативної пам'яті ноутбука на сьогоднішній день становить 2Гб (1Гб для нетбуків відповідно).  Як і на звичайному комп'ютері при недоліку оперативної пам'яті частина даних буде направлятися на жорсткий диск. А це у свою чергу зменшить швидкість роботи й підвищить витрати енергії. Тому необхідність додаткового слота розширення оперативної пам'яті, повинно вплинути на те, який купити ноутбук. Причому, який тип (DDR2 або DDR3) буде використовуватися не являється настільки важливою умовою, оскільки тести показують, що різниця у швидкості їх роботи незначна. Для установлення додаткової оперативної пам'яті звертайтеся в сервісний центр.

Відеокарта ноутбука

Відеокарту для ноутбука вибирати не доводиться. Купити ноутбук можна вже з відеокартою встановленою виробником. Споконвічно цьому комплектуючому виділялося невелике значення, оскільки ноутбуки випускалися як пристрої для роботи з документами. Зараз же коли потреби користувачів зросли, можна купити ноутбук і з досить потужною відеокартою з об'ємом власної пам'яті до 1Гб.

Звукова карта ноутбука

Звукова карта в ноутбуці, як правило вбудована й має всі стандартно необхідні можливості. Вбудованого кодека AC'97 достатньо для відтворення аудиофайлов. На ноутбукові нерідко можна зустріти й вбудовані колонки. Вони мають невелику потужність, тому якщо Ви хочете більш якісний звук, то варто купити до ноутбука колонки окремо. Головне, щоб на звуковій карті був аудіовихід.

Клавіатура й пристрій позиціонування ноутбука

Ноутбуком можна управляти за допомогою звичної клавіатури й мишки Клавіатура ноутбука дещо відрізняється від стандартної. У погоні за компактністю клавіші можуть мати нестандартні розміри й розташування. Найчастіше частину клавіатури з буквами роблять повнорозмірною, а інші функціональні клавіші не тільки менше, але й розташовуються по-іншому. Можлива навіть така тонкість: клавіші з російськими буквами Э, Ж, Ю, Х менше інших, оскільки при англійській розкладці вони не несуть на собі літер. Тому перед тим, як купити ноутбук варто звертати увагу на клавіатуру. А краще навіть спробувати понатискати клавіши, проробити ряд звичних дій, адже багато клавіш можуть знаходитися в нестандартних місцях.

Замість миші в ноутбуках застосовуються інші пристрої. У більшості це Touchpad - сенсорна панель, водячи пальцем по якій Ви керуєте курсором. "Клікати" можна або по самій панелі, або по кнопках, розташованим рядом з панеллю. Переважно купити ноутбук можна тільки із сенсорною панеллю, вона отримала широке поширення через зручність і надійності. Також можна купити ноутбук з обладнанням позиціонування Trackpoіnt. Воно являє собою невеликий джойстик, розташований у центрі клавіатури. Джостик реагує на напрямок та силу натискання. Trackpoіnt зручний тим, що не потрібно забирати руки із клавіатури. Якщо, ж, Вам, жодне із цих пристроїв, не здасться зручним, можна купити для ноутбука мишку (у деяких моделях вона поставляється відразу в комплекті).

Мережна карта, модем, модуль Wі - Fі ноутбука

Комунікаційні можливості мають велике значення для кожного, хто збирається купити ноутбук. В сучасних ноутбуках мається вбудована мережева карта Ethernet 100/1000 Мбит/с з функцією Wi-Fi.

Порти вводу/виводу ноутбука

Вибирайте ноутбук з необхідним набором портів вводу/виводу. Додаткові можливості підключення ноутбука надають порти  вводу/виводу.

У першу чергу це Usb- Порт, за допомогою якого можливе з'єднання з багатьма обладнаннями. Тому бажано, щоб цей порт був присутній (мінімум 2 виводи). Потім іде інфрачервоний порт (ІRDA) і Bluetooth. Вони в основному використовуються для з'єднання з мобільними обладнаннями (мобільним телефон, КПК). Краще купити ноутбук з Bluetooth, оскільки швидкість передачі даних по ньому вище, ніж через інфрачервоний порт. Але все залежить від наявності Bluetooth або Ик - Порту в обладнаннях, з якими Ви будете працювати. Можливо краще навіть купити ноутбук з обома портами.

Порт PCMCІA залежно від типу дозволяє підключити різні обладнання. Type І дозволяє підключити додаткову оперативну пам'ять. Type ІІ використовується для підключення модему, факсу, плати SCSІ й інших обладнань. Type ІІІ призначений для з'єднання з додатковим жорстким диском.

Також по необхідності можна купити ноутбук з портами для підключення відео й фототехніки (ІEEE1394), до звичайного монітора (VGA), Тв - Виходом, HDMI, аудио входом/виходом, а також слотом для карт пам'яті (SD, MMC, MS).

Вага, розмір, корпус ноутбука

Радимо відразу купити спеціальну сумку для ноутбука Підходячи до питання про того, який купити ноутбук, не варто забувати про його вагу й розмірах. Відразу пораджу купити для ноутбука спеціальну сумку.

Повноразмірний ноутбук, здатний замінити повністю настільний комп'ютер, але при цьому його вага може досягати 3 кг. На вагу ноутбука впливає не тільки великий дисплей, але й інші комплектуючі. Жорсткий диск, DVD/ Cd-привід, дисковід можуть бути зовнішніми.

Якщо Ви часто носите ноутбук із собою, то бажане придбати більш компактну модель (1-2 кг). Але при цьому, якщо постійно будете носити із собою DVD/ Cd-Привід або додатковий вінчестер, то враховуйте повну масу з ноутбуком.

Матеріал корпус ноутбука також має значення. Він не тільки захищає ноутбук від пошкоджень (особливого захисту потребує дисплей), але й надає йому додаткову вагу. Самим надійним варіантом буде купити ноутбук з корпусом з алюмінієвого сплаву. Але якщо вже доведеться купити ноутбук з корпусом із пластику, то й він прослужить довго, головне дбайливо обходитись з ним. Обробка корпуса шкірою зустрічається тільки в елітних дорогих моделях.

Ця основна інформація допоможе, Вам, купити ноутбук необхідної комплектація. Питання, пов'язані із сервісним обслуговуванням і модернізацією, обов'язково потрібно буде уточнювати в магазині. Головне, не робити поширеної помилки - купити ноутбук, вибираючи по престижній марці. Ноутбуки фірм ASUS, Acer, Toshіba, Sony, Dell, HP завоювали певну популярність на ринку, звичайно, не останню чергу за рахунок якості. Але це зовсім не виходить, що купити ноутбук Samsung, Fujіtsu Sіemens або LG рівносильне втраті в якості. Серед моделей цих фірм, Ви, також можете знайти гідну модель, яка послужить довгі роки.

Магазин СЕТ – Світ Електронної Техніки, в Білій Церкві, завжди може запропонувати, Вам, великий вибір різноманітних нотубуків. Якщо, у Вас, виникли труднощі при виборі ноутбука, то наші, кваліфіковані, менеджери зможуть підібрати для, Вас, ноутбук врахувавши, Ваші, побажання.