Як вибрати монітор?

Монітор

Зазирнувши в Інтернет, ми знайдемо безліч пропозицій по продажу моніторів. В тойже час і кожен виробник намагається догодити, як можна більшій кількості споживачів, пропонуючи ринкові все нові моделі (а часом набиваючи старі монітори непотрібними функціями, які рядовому споживачеві зовсім не потрібні). Однак, на жаль, заперечити більшість із нас на це нічим не зможе, а тим часом монітор - ця найменш піддана оновленню частина комп'ютера. Ми пропонуємо, Вам, озброїтися знаннями про те, як вибрати монітор, який буде відповідати, Вашим, вимогам. Отже, приступимо.

 

1. Визначтеся з розміром екрана монітора.

Насамперед, Вам слід визначитися з розміром екрана Вашого майбутнього монітора. У моніторах і телевізорах розмір екрана виміряється в дюймах (1 дюйм=2,54 см) по діагоналі. Якщо ще пару років тому попитом користувалися 17- дюймові монітори, то тепер більша кількість продажів припадає на монітори з діагоналлю від 19 дюймів. Це пов'язано із значним зниженням цін на дані монітори порівнянно з попередніми роками.

2. А може вибрати широкоформатний монітор?

Останнім часом стрімко набирають оберти по популярності широкоформатні монітори. Замість старого звичного розміру 4:3, РК монітори мають співвідношення сторін 16:10. Спочатку робочий простір здасться занадто великим, витягнутим по горизонталі й незатишним, однак варто вам купити такий монітор і випробувати його в дії - Ви відразу оціните всі переваги широкоформатного монітора: у програмах не потрібно буде "ховати" панелі інструментів (звужуючи тим самим корисний простір), кілька вікон без праці вмістяться у вас на дисплеї, а перегляд фільмів стане нагадувати похід у кінотеатр.

3. З якою матрицею вибрати монітор краще?

Для того щоб отримувати задоволення від досягнень цивілізації, зовсім не обов'язково розуміти, як працює те або інше обладнання. Тому вдаватися в технічні особливості ми не будемо. Тут слід написати, що тип матриці - це сукупність особливостей впливу на рідкі кристали монітора для одержання зображення. На сьогоднішній день у продажу є РК монітори із трьома типами матриць: S- ІPS, Tn- Fіlm і PVA/MVA. Якщо Ви професійно займаєтеся фотографією або дизайном, то ми рекомендуємо Вам вибрати монітор з S- ІPS - матрицею, яка забезпечує кращу передачу кольору й кращі кути огляду, однак купити монітор з такою матрицею дешевше ніж за 350 доларів не вийде. Матриці PVA/MVA у свою чергу мають кращу контрастність, а купити монітор з такою матрицею Ви зможете мінімум за 250 доларів ( 19-дюймовий жк монітор). Але не варто засмучуватися, тому що відчути, а, отже, і оцінити ці не дешеві переваги, зможе тільки гарний фахівець, який напевно заздалегідь знає, який він хоче купити монітор. Рядовому споживачу краще вибрати монітор з матрицею Tn- Fіlm, тому, що це буде найбільш оптимальним з погляду ціна-якість. До того ж багато світових виробників моніторів в останні кілька років спрямовували значні кошти на поліпшення характеристик моніторів із цією найбільш популярною матрицею (90% продажів моніторів) і на даний момент досягнуто значних результатів.

4. Звертаємо увагу на дозвіл екрана. Що таке биті пікселі?

Весь екран ЖК монітора розбитий на маленькі точки (які називають пікселями або зернами), з яких і складається зображення. Природно, чим менше розмір кожної точки, тем якісніше буде зображення. Дозвіл - це кількість пікселів, які відображаються монітором по вертикалі й горизонталі. Зверніть увагу, що виробник звичайно заявляє рекомендований дозвіл (тому що в кожному моніторі дозвіл можна змінювати), який відповідає певній частоті відновлення екрана. При збільшенні дозволу - знижується частота відновлення. Слід пам'ятати, що робота на моніторі із частотою відновлення менш ніж 60 герців приводить до швидкої стомлюваності й головного болю, а оптимальною частотою відновлення є 75-100 герц. Тому слід цікавитися реальним робочим дозволом (звичайно при частоті 60-75 герців), який для 19- дюймових моніторів не повинне становити менш ніж 1280x960 крапок, для 22 - дюймових - меньше 1600х1050 точок, розмір точки повинен становити не більше 0,3мм, а розмір точки меньше 0,278 являється дуже гарним показником.

У силу технічних особливостей рідкокристалічного монітора, деякі пікселі можуть не змінювати колір, тобто бути постійно чорними, білими або кольоровими. Такі пікселі називаються "битими". Наявність трьох "битих" пікселів не є гарантійним випадком, тому перед тим, як купити монітор поцікавтеся в продавця, чи здійснює він перед продажем перевірку на такі "биті" пікселі.

5. Який час відгуку матриці є прийнятним?

Час відгуку матриці - це мінімальний час, за який один кадр може змінитися іншим. Чим менше час відгуку - тем краще (і, відповідно, монітор дорожче). Якщо цей час буде занадто великим, то зображення буде змазуватися (тому що монітор не буде встигати змінювати картинки). Щоб вибрати монітор з необхідним і достатнім часом відгуку, давайте розмірковувати логічно: якщо швидкість зміни картинок у фільмі становить 25 кадрів у секунду, то самим великим припустимим часом реакції вашого монітора може бути 40 мс (1сек/25 кадрів=1000мс/25=40мс). У більш сучасних моніторів з матрицею Tn- Fіlm цей показник складає звичайно не більше 8мс (у середньому 5мс - і це дуже гарний показник). Для матриць PVA/MVA цей показник складає звичайно не більше 25мс (цього теж достатньо). Існує також твердження, що для ігрового комп'ютера переважніше вибрати монітор з часом відгуку 2мс. Звичайно, швидка реакція монітора - це важливо, але різницю при використанні моніторів з 2мс і 5мс достатньо складно відчути.

6. За інших рівних умов віддавайте перевагу моніторам із цифровим DVI - Входом.

Монітор може бути підключений до комп'ютера через цифровий (DVІ) або аналоговий ( Vga-Вхід, D-sub) вхід. У другому випадку перетворення аналогового сигналу відбувається завдяки спеціальним схемам. У випадку ж наявності цифрового входу між комп'ютером і монітором здійснюється прямий зв'язок без необхідності перетворення, завдяки цьому, картинка стає кращою та читкішою. Висновок простий: рекомендуємо вибрати монітор із цифровим Dvі-Входом.

7. Яскравість і контрастність.

Яскравість монітора показує кількість світла, випромінюваного повністю білим екраном монітора. Контрастність визначають як співвідношення яскравості найяскравіших і самих темних ділянок екрана. Не вдаючись у технічні особливості, слід сказати, що монітор буде настільки контрастним, наскільки глибоко на ньому може бути відображений чорний колір. Рекомендуємо Вам вибрати монітор з яскравістю від 250 до 400кд/м2 (канделл на метр квадратний), при цьому контрастність не повинна бути менше 500:1. Оптимальна контрастність лежить у діапазоні 700:1 до 1000:1. Деякі <vars>Якісь</vars> виробники пропонують також купити монітор із заявленою контрастністю 5000:1, 8000:1 і так далі. Дані цифри досягаються штучним шляхом і на якість передачі кольору ніяк не впливають.

8. Дивимося на монітор під різним кутом.

Усім відомо, що РК монітори мають обмежений кут огляду. Залежно від нашого положення до монітора, зображення може змінювати кольори. Якщо, Ви, плануєте використовувати комп'ютер один, то, Ви, завжди зможете настроїти під себе положення монітора. Однак, наприклад, перегляд фотографій або фільму із друзями може бути незручним на моніторах з невеликим кутом огляду, тому ми рекомендуємо вибрати монітор з кутом огляду не менш 160 градусів по вертикалі та горизонталі.

Зверніть увагу на можливості регулювання монітора по вертикалі й горизонталі. Інакше навіть у моніторах з гарним кутом огляду зображення буде трохи спотворюватися. Крім того, більшість сучасних РК моніторів мають можливість кріплення на стіну, що дозволяє значно звільнити робочий простір. Іноді кріплення на стіну включене в початковий комплект поставки. Перед тим, як купити монітор, рекомендуємо вам подумати, чи будете Ви вішати монітор на стіну (так роблять меньше 5 відсотків користувачів), або краще вибрати монітор без цієї опції й переплачувати за це доповнення не варто (тим більше Ви завжди зможете купити кріплення на стіну окремо)?

9. Вибираємо зовнішність монітора.

Що стосується кольору дисплея, то ніяких рекомендацій з цього приводу, який монітор вибрати - давати не будемо, адже сам дизайн це справа смаку кожного з нас. Слід написати, що найчастіше в продажі можна зустріти ЖК монітори чорного й сріблистого кольору. Деякі моделі випускаються в білому оформленні.

Іноді також покупці моніторів цікавляться, в чому різниця між глянсовою й матовою поверхнею монітора, і яка з них краще. Глянець має більш яскраву картинку, однак будь-яке світло буде віддзеркалюватися і при роботі з таким монітором буде не зовсім зручно, тому він кращий для роботи в темному приміщенні (наприклад, у комп'ютерному клубі). А РК монітори з матовою поверхнею (з антибліковим покриттям) мають меньш соковиту картинку, зате не створюють дискомфорт при роботі. Тут вже справа смаку кожного.

10. Чи потрібні Вам додаткові опції?

Перед тим як звернути увагу на наявність у моніторі різних доповнень, слід гарненько подумати, чи готові, Ви, за це переплачувати, або краще купити монітор без надмірностей. Серед доповнень виробники звичайно пропонують USB і Fіrewіre-порты, вбудований Тв-Тюнер та динаміки. Наявність USB і Fіrewіre-портів зручно для підключення зовнішніх обладнань (плеєрів, фотоапаратів, зовнішніх дисків, веб-камер і т.д.) напряму до монітора.

Вбудований Тв-Тюнер і динаміки перетворюють Ваш монітор у повноцінний телевізор. Однак у моніторів з таким доповненням є недоліки: при поломці акустики Вам доведеться нести в ремонт увесь монітор, та й здійснити відновлення таких вбудованих колонок вже не можна. Звичайно, здійснити терміновий ремонт комп'ютерів і моніторів сьогодні не проблема, але саме монітор - найменш піддана оновленню частина комп'ютера.

Купуючи монітор, рекомендуємо, Вам, також звернути увагу на гарантійний термін, надаваний виробником, а також уточнити в продавця, де буде здійснюватися сервісне обслуговування даного монітора (тому що від поломки монітора ніхто не застрахований). Що стосується надійності виробників, то по статистиці РК монітори LG виходять із ладу у два рази рідше ніж монітори Samsung.